Answer:
They can all be simplified to 2/3
2. A doctor treated 2000 patients over a period of time. If he worked for 5 hours a day and spent 15 minutes on each patient how many days did the doctor spend to treat all patients?
Answer:
The answer is 6000 days.
Que costaría más comprar una vaca o comprar hamburguesas de 1€ hasta igualar a una vaca.
Answer:
haha pues cuesta mas las hamburgesas porque toca ir al doctor despues
Step-by-step explanation:
Find the number of steel ball bearings, each of diameter 0.7 cm, which can be made from 1 kg of steel, given that 1 cm' of steel has a mass of 7.85 g.
Answer:
707.7, or 707
Step-by-step explanation:
0.18 x 7.85 g = 1.413 g/one bearing. Total amount of bearings: 1kg = 1000 g/1.413
please answer my question it's urgent
a = 16
Solution:common ratio = (-1/8)/(1/16)=-2a1 = 1/6
n=9
an = a1 (r n-1)a9 = a1
a9 = 1/16 (-2 9-1)
a9 = 1/16 (-28)
a9 = 1/16 (256)
a9 = 16
I hope this helps :)
Help!
Find the value of x for which ABCD must be a parallelogram.
What is the area of a circle with a diameter of 8 meters? Use 3.14 for pi, nothing else. Express in pi term and number term.
The two answers you are looking for are 16π m² and 50.24 m².
Solution:
Finding the area of the circle,
First, knowing what the area of a circle formula is:
A=πr²
Since knowing that the radius is half the length of the diameter,
If the diameter is 8, then the radius must be 4.
A=π(4)²
A=16π m²
Now, you have the first answer. If you want to express it differently,
Using 3.14 as pi,
So, therefore,
A=16(3.14)
A=50.24 m²
So, now, we can conclude that the two answers you are looking for for the area of this circle are 16π m² and/or 50.24 m².
Answer:
16pi and 50.24 m squared
Step-by-step explanation:
A trapezoid has one base measuring 12', and the other measuring 13'8". What is the area in square feet if the height of the trapezoid is 9'4"?
(Remember for trapezoids A= (b1 + b2)/2 x h
Answer:
Step-by-step explanation:
buzhou一=12212+13。8.12+13.8=25.8 25.8x9.4=?242.52242.522
The area of the trapezoid is given by A = 121.26 feet²
What is a trapezoid?The Trapezoid is a 4 sided polygon. Two sides of the shape are parallel to each other and they are termed as the bases of the trapezoid. The non-parallel sides are known as the legs or lateral sides of a trapezoid.
There are three types of trapezoids , and those are given below:
a) Isosceles Trapezoid
b) Scalene Trapezoid
c) Right Trapezoid
The area of the Trapezoid is given by
Area of Trapezoid = ( ( a + b ) h ) / 2
where , a = shorter base of trapezium
b = longer base of trapezium
h = height of trapezium
Given data ,
Let the area of the trapezoid be represented as A
Now , the equation will be
Let the height of the trapezium be H = 9.4 feet
The shorter base of the trapezium a = 12 feet
The longer base of the trapezium b = 13.8 feet
Now , Area of Trapezoid = ( ( a + b ) h ) / 2
On simplifying the equation , we get
Area of Trapezium A = ( ( 13.8 + 12 ) 9.4 ) / 2
Area of Trapezium A = 121.26 feet²
Hence , the area of trapezium is 121.26 feet²
To learn more about area of trapezium click :
https://brainly.com/question/12221769
#SPJ2
A hot air balloon went from an elevation of 6,813 feet to an elevation of 3,168 feet in 54 minutes. What was its rate of descent?
In a group 40% like football ,70% like cricket and 30% like both games
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
40+30+70=140
180-140= 40
Given the triangle below, find the angle θ in radians. Round to four decimal places.
Answer:
θ = 0.9626
Step-by-step explanation:
Hi there!
We're given the hypotenuse and the leg adjacent to θ in this right triangle. To find θ, we can use the cosine ratio:
[tex]\displaystyle cos\theta=\frac{adjacent}{hypotenuse}[/tex]
Plug in the given information
[tex]\displaystyle cos\theta=\frac{4}{7}[/tex]
Use the inverse cosine ratio
[tex]\displaystyle \theta=cos^-^1(\frac{4}{7})[/tex]
Plug this into your calculator (and ensure you're solving for radians instead of degrees in the settings)
[tex]\displaystyle \theta=0.9626[/tex]
Therefore, θ = 0.9626 when rounded to four decimal places.
I hope this helps!
Answer:
theta = 0.9626 radians
Step-by-step explanation:
cos theta = a/h
cos theta = 4/7 = 0.5714
so, the angle theta = arc cos 0.5714 =
55.1520 °
in radians => 55.1520 × π / 180°
= 0.9626 radians
Find a formula for the general term an of the sequence, assuming that the pattern of the first few terms continues. (Assume that n begins with 1.) {-4, 8/3, -16/9, 32/27, -64/81, . . . } an =
Step-by-step explanation:
a1 = -4 = -4/1, a2 = 8/3
r = a2/a1 = (8/3) / (-4/1) = -2/3
the formula :
an = a1. r^(n-1)
so,
an = (-4). (-2/3)^(n-1)
Step-by-step explanation:
[tex]-4, \dfrac{8}{3}, -\dfrac{16}{9}, \dfrac{32}{27}, -\dfrac{64}{81},..., (-1)^n\dfrac{2^{n + 1}}{3^{n - 1}}, ...[/tex]
Help please ASAP!!!!!
Answer:
answer is c because you gota tranlate it left
Step-by-step explanation:
if two adjacent sides of rectangle having perimeter 21 cm are in the ratio 3:4 what is the area of the rectangle is ...cm ?
Find NL. Not sure to to solve this.
Answer:
NL= 2 × HI
x+24 =2 × (X+16)
x+24=2x + 32
2x-x= 24-32
x= – 8
NL=x+24 = –8 +24= 16
So ; NL= 16
I hope I helped you^_^
What is the value of X minus Y if x equals 9 and Y equals -20
Find the surface area of a cylinder with a base radius of 2 in and a height of 5 in
Answer:
[tex]r = 2 \\ h = 5 \\ a = 2\pi \: rh + 2\pi {r}^{2} \\ = 2\pi \times 2 \times 5 + 2\pi {2}^{2} \\ = 20\pi + 8\pi \\ = 28\pi \\ = 28 \times 3.14 \\ = 87.92 {unit}^{2} \\ thank \: you[/tex]
When 1480 is divided into 12 equal parts, the remainder is 4. What is a correct way to write the quotient?
123.4
1234 over 12
123 + 4
1234 over 1480
Answer:
123.4
Step-by-step explanation:
Use a number line or place value to round each number to the place of the underlined digit
you didn't put a picture in,
Shellie buys a loaf of bread fo $2.99, a gallon of milk for $3.49, and a pack of
lunchmeat for $5.99. The sales tax is 8%. How much will Shellie's total bill be,
including the sales tax? Round your answer to the nearest cent.
Answer:
$13.47
Step-by-step explanation:
2.99 + 3.49 +5.99 + 12.47.
12.47 x 0.08 = 1.
12.47 + 1 = 13.47
HELP PLEASE
Find the length of AB
Step-by-step explanation:
hopefully it makes sense and is visible
:)
please i need to know
Answer:
the answer is 28
Step-by-step explanation:
PEMDAS:
(8-2) = 6
6^2= 36
36/2= 18
18+10= 28
Answer:
D. 28
PEMDAS:
Parenthesis, exponents, multiplication, division, addition, subtraction
10 + (8 - 2)^2 / 2
1. Parenthesis comes first so we're left with
10 + (6)^2 / 2
2. Then we do the exponents
10 + 36 / 2
3. Then it's division
10 + 18
4. Finally we add
28
help plz answer quickly
Answer:
plane EBG
Step-by-step explanation:
plane C is also named plane EBG
Answer:
[tex]\\ \sf\longmapsto Plane EBG[/tex]
We can't name it EBF as it is a axis and coplanar points
Also nEF is not a satisfactory name .
So the correct option is C
brainiest to whoever right
6 bannas cost $0.75. How much do 20 bannas cost
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 15
Step-by-step explanation:
How do they get Question 3
Answer:
400÷10=40
Step-by-step explanation:
the question asks for you to divide each number in the pattern by 10.
the first number is 400
400÷10=40
then you would do 40÷10=4
then 4÷10=0.4
then 0.4÷10=0.04
so the pattern would be
400 , 40 , 4 , 0.4 , 0.04
hope this helped!
brainiest to whoever rightt.
Answer:
Perimeter of a square
Step-by-step explanation:
The formula for finding out the perimeter of a square is P = 4s
Whats the answer to it i can't figure it out
Answer:
-0.1
...............................
5.
A bag contains three types of candy (gumdrops, jelly beans, and jawbreakers). If
chosen at random, the probability of getting a gumdrop is 1/6 and the probability
of getting a jellybean is 1/3 What is the probability of getting a jawbreaker?
Answer:
P) = 1/2 jawbreaker
simplified P) 3/6 = 1/2 jawbreaker
Which both mean the same, so show simplified if asked and either answer if not asked would be marked high.
as 2/6 + 1/3 = 3/6
1 - 3/6 = 3/6
= 1/2 are the workings.
Step-by-step explanation:
Jelly bean = 1/3 = 2/6
Gumdrop = 1/6
2/6 + 1/6 = 3/6 = the difference of 1
1-3/6 = 3/6
Therefore; P) = 3/6 jawbreaker
15
Determine whether the ordered pairs (1,0) and 4,
(4:15)
are solutions of the following equation.
- 5x + 7y= -5
BRE
Is (1,0) a solution of - 5x + 7y = - 5?
O Yes
Ο Νο
(ANSWER QUICKLY)
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
x = 1, y = 0
so,
-5×1 + 7×0 = -5
-5 + 0 = -5
-5 = -5
true, therefore (1, 0) is a solution (a point on the graph) of the equation.
I am not sure what the other pair should be.
. Evaluate the expression below for x = 4. 6(x+8) (please
Answer:
D
Step-by-step explanation:
6(x + 8) = Plug in x with 4
6(4 + 8) =
6(12) =
72